Medycyna pracy Elbląg

Jak wybrać lekarza medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy to specjalista, który ocenia zdolność danego pracownika do pracy na określonym stanowisku. Są różne rodzaje badań: okresowe, wstępne i kontrolne. Tłumaczymy, kim jest lekarz medycyny pracy oraz na czym dokładnie polega wizyta w medycynie pracy.

Kim jest lekarz medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy to specjalista, którego zadaniem jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Powinien on także określić, jaki może być wpływ szkodliwych czynników, które występują w danym miejscu pracy. Medycyna pracy w Elblągu składa się z lekarzy o różnych specjalizacjach. Znaleźć tam można lekarzy ogólnych, przeprowadzających wszystkie podstawowe, niezbędne badania oraz neurologów, kardiologów, okulistów i laryngologów. Każdy z nich ma za zadanie określić gotowość do pracy pod względem badanych przez siebie parametrów.

Medycyna pracy w Elblągu – jak wygląda wizyta?

Odwiedzając miejsce, jakim jest medycyna pracy w Elblągu, musimy wiedzieć, jaki będzie przebieg naszej wizyty. Rozpoczyna się ona najczęściej od wywiadu lekarskiego – lekarz musi uzyskać informacje na temat rodzaju wykonywanej pracy i ewentualnych szkodliwych czynników. Należy poinformować specjalistę m.in.: o chorobach przewlekłych, nałogach, przyjmowanych lekach, przebytych wypadkach, czy też o chorobach występujących w rodzinie. Kolejnym etapem są badania podstawowe, takie jak osłuchanie klatki piersiowej oraz pomiar ciśnienia krwi. Lekarz może również zlecić wykonanie morfologii, by na podstawie wyników krwi określić stan zdrowia pacjenta. Gdy sytuacja tego wymaga, lekarz medycyny pracy może wysłać pacjenta na dodatkowe badania, po czym wydaje zaświadczenie, z którym należy odwiedzić lekarz ogólnego.

Zakres badań zależny jest stanowiska, na jakim pracujemy oraz zagrożeń na nim występującym. Gdy pacjentem medycyny pracy jest osoba, której praca związana jest z hałasem albo też obsługą niektórych maszyn, może być wysyłana na badania laryngologiczne oraz neurologiczne. W przypadku pracowników biurowych –najważniejsze są badania okulistyczne, które mogą wykluczyć lub stwierdzić wadę wzroku. Skutkować to może zaleceniem noszenia okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. Pracodawca ma wówczas obowiązek pokrycia części kosztów zakupu szkieł korekcyjnych.

Na koniec wizyty u lekarza medycyny pracy, na podstawie wszystkich zaświadczeń uzyskanych od lekarzy specjalistów, zostaje wydane orzeczenie informujące o zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku lub wskazuje przeciwwskazania do wykonywania określonej pracy.