Zalecenia dotyczące organizacji pracy w NZOZ Twoje Zdrowie w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego od dnia 16.03.2020r


Zalecenia dotyczące organizacji pracy w NZOZ Twoje Zdrowie

w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego od dnia 16.03.2020r



  1. Wszystkie wizyty osób zdrowych (bilanse, szczepienia) zostają odwołane telefonicznie z informacją dotyczącą wyznaczenia nowego terminu, po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

  2. Do pozostałych pacjentów pracownicy rejestracji dzwonią dzień wcześniej (wyjątek stanowią pacjenci „poniedziałkowi”, do których telefony wykonywane są w poniedziałek rano) i wykonują poniższe czynności:

- przeprowadzają ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem - każda odpowiedź TAK lub potwierdzenie objawu chorobowego – skutkuje koniecznością przekierowania połączenia do lekarza rodzinnego na teleporadę,

- informują o zasadach porady telefonicznej - teleporady dla pacjentów POZ (staramy się przekonać każdego pacjenta) i AOS (tylko w zakresie porad kontynuacyjnych, prywatnych i komercyjnych);

- potwierdzają/zmieniają termin przyjęcia w zależności od ilości usuniętych terminów z uwzględnieniem „buforu bezpieczeństwa” - dodatkowe 5 min przerwy między wizytami pacjentów - zalecany harmonogram „wizyta - teleporada” naprzemiennie,

- informują, że w związku z ograniczeniem ryzyka zarażenia koronawirusem pacjenci powinni stawić się do przychodni bez osób towarzyszących – wyjątek stanowią opiekunowie osób małoletnich i osób starszych.

- informują, że ilość pacjentów jednocześnie przebywających w przychodni będzie ograniczona do kilku osób, w związku z powyższym nie należy gromadzić się przed budynkiem przychodni zwiększając ryzyko zarażenia.

  1. W przypadku znacznej ilości odwoływanych wizyt koordynator rejestracji po konsultacji z lekarzem/ lekarzem dentystą udzielającym świadczeń w danym zakresie proponuje zarządowi czasową przerwę w udzielaniu świadczeń bezpośrednich, z pozostawieniem godzin na konsultacje telefoniczne - teleporada.

  2. Organizacja pracy rejestracji: jedna osoba w rejestracji, druga osoba (rejestratorka/pielęgniarka -zaopatrzona w maseczkę i rękawice diagnostyczne, ewentualnie okulary ochronne) przy drzwiach w celu regulacji ruchu pacjentów do budynku; pozostałe osoby obsługują telefon.

  3. Przed konsolą rejestracji ma zostać wyznaczona linia w odległości 1metra od obsługiwanego pacjenta.

  4. Pracownicy rejestracji i inny personel może pracować w przyłbicach ochronnych i rękawicach.

  5. Na drzwiach wejściowych powinna zostać zamieszczona informacja o konieczności oczekiwania na wejście do przychodni z uwzględnieniem 1,5 metrowych odległości pomiędzy pacjentami oraz o poradach telefonicznych ze wskazaniem numerów telefonicznych.

  6. Obowiązuje wzmożona dezynfekcja rąk, sprzętu medycznego, biurowego, klamek, poręczy itp.

  7. Nakazuje się usunięcie z poczekalni, rejestracji, gabinetów zabiegowych i lekarskich wszelkich zbędnych rzeczy typu ulotki, gazety, informatory oraz przedmioty plastikowe, które utrudnią utrzymanie higieny.